

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 200 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1085
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20794
Ext.Price$0.20794
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20794 | $0.20794 |
| 10 | $0.18717 | $1.87170 |
| 50 | $0.16848 | $8.42400 |
| 100 | $0.14898 | $14.89800 |
| 500 | $0.13173 | $65.86500 |
| 1000 | $0.12596 | $125.96000 |
| 3000 | $0.12044 | $361.32000 |
| 5000 | $0.11466 | $573.30000 |
